www.arabeskrap.gen.tr
Bu sitemiz artık kapanmıştır
Yeni Sitemiz Açılmıştır

www.rapinfo.net ' e bekliyoruz

Dj Ates Forume Biz - EFSANE FAN

AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  İletişimİletişim  

Paylaş | 

İşletim Sistemlerinin Genel Yapısı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
QæmO
Banlanmış
Banlanmış

Lakap : LAkAbım yOk BeNm Abİİ :D

Hobi : FaMilİa tOkat...MaLaTya Style,,

Rep Sistemi : 55

MesajKonu: İşletim Sistemlerinin Genel Yapısı   Salı Şub. 10 2009, 16:49

BIOS tam anlamı ile bir işletim sistemi sayılmaz; donanım ile işletim sistemi arasındaki köprü görevi yapar. Elektronik devreler, CD sürücüler, işlemci, grafik kartı... onca para ödediğimiz donanım bilgisayarın yarısıdır! Giriş bölümünde, öbür yarının yazılım olarak adlandırıldığını belirtmiştik. Bilgisayar genel amaçlı bir aygıttır, o kadar genel amaçlıdır ki, sorduğunuzda tanımlanmış bir işlevi ve görevi yoktur: “Ne iş olsa yapar”. İşte yazılımların görevi masanızın (ya da dizinizin) üzerinde öylece duran gövdeyi harekete geçirmek ve bu genel amaçlı aygıta tanımlanmış fonksiyonlar kazandırmaktır. Yazılımın bir işlevi daha vardır Son derece karmaşık bir aygıtı kolayca kullanmanızı sağlamak, elektronik devrelerle aranızda bir köprü oluşturmak... Kabaca, bu işlevlerden ilkini destek ve uygulama yazılımlarının, ikincisini ise “sistem yazılımlarının” üstlendiğini söyleyebiliriz. Kullanıcı bilgisayarın iç işleyişine karışmaz, ancak bu işleyişi yönlendirebilir. Bu yönlendirme, piramidin tepesinden tabanına doğru inersek, uygulama yazılımları ve onların çalışmasını sağlayan sistem yazılımları ile mümkün olabiliyor. “Sistem yazılımı” başlığı altında toplanan yazılımlardan en önemlisi işletim sistemidir. İşletim sistemi buraya kadar anlattığımız bütün o karmaşık donanım birimlerinin çalışmasını birtakım komutlarla veya resim ve ikonlarla temsil eder. İşlemci, BIOS veya belleğin temel çalışma ilkelerini bilmeden de PC’nizi kullanabilirsiniz, ama işletim sistemini bilmeden bilgisayarınıza hakim olamazsınız. DOS kullanacaksanız DOS’u, Windows’unuz varsa Windows’u, Unix veya Linux’unuz varsa onları veya Mac’iniz varsa MacOS’u bilmemek olmaz!
Kullanıcı profilini gör
Dj AtE$$$_DeLiSi
Bilgili Üyemiz
Bilgili Üyemiz

Lakap : Yok

Rep Sistemi : 9657

Kişi sayfası
Gucler:
0/0  (0/0)
MesajKonu: Geri: İşletim Sistemlerinin Genel Yapısı   Perş. Şub. 19 2009, 17:43

T$kleerr
Kullanıcı profilini gör
Serseri_Büşra
Bilgili Üyemiz
Bilgili Üyemiz

Lakap : büş

Hobi : hergele & aytan

Rep Sistemi : 161

Kişi sayfası
Gucler:
0/0  (0/0)
MesajKonu: Geri: İşletim Sistemlerinin Genel Yapısı   C.tesi Nis. 04 2009, 11:05

saol Smile
Kullanıcı profilini gör

İşletim Sistemlerinin Genel Yapısı
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Psd Nasıl Yapılır?[Resimli]
» Gifli imza yapımı [ByCéma.]
» Undertaker Vickie Guerrero'ya Tombstone (Mezartaşı) Yapıyor!
» TripKolic Ropörtaj